Lica FSB100

Božidar Križan
Božidar Križan

Božidar Križan

Strojarstvo i glazba ruku pod ruku

Podijeli      

  • Božidar Križan Božidar Križan

    Božidar Križan

    Diplomirao: 1971. (Strojarski fakultet u Rijeci Sveučilišta u Zagrebu)
    Magistrirao: 1981. (FSB)
    Doktorirao: 1990. (Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci)
    Prof. emeritus Sveučilišta u Rijeci

Imao sam veliku sreću jer sam se u životu bavio dvjema potpuno različitim profesijama – strojarstvom i glazbom.“, kaže profesor emeritus Sveučilišta u Rijeci Božidar Križan, čiji je cijeli život obilježilo prepletanje tehničke i glazbeničke struke.

Nakon gimnazije i istodobno završene srednje glazbene škole, dvojio je oko upisa na studij: „Morao sam odlučiti – ići na neki tehnički studij jer mi se tehnika jako sviđala ili studirati violinu na Muzičkoj akademiji jer sam jako volio glazbu.“ Tehnika je ipak prevladala i 1965. upisao se na jedini tehnički studij koji je u to vrijeme postojao u Rijeci – strojarstvo, koji je osnovan uz pomoć tadašnjega Strojarsko-brodograđevnoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Nakon što je 1971. diplomirao, dvije je godine radio u brodogradilištu „Viktor Lenac“, nakon čega se zaposlio na Tehničkom fakultetu u Rijeci kao asistent za strojne elemente. Na tom je fakultetu ostao skoro 43 godine te dočekao mirovinu obavljajući sve odgovorne dužnosti, uključujuću i onu dekansku.

Tijekom svoga znanstvenog i profesionalnog puta imao sam čast i zadovoljstvo obnašati mnoge dužnosti. Bio sam član Nacionalnoga vijeća za visoku naobrazbu, Matičnoga odbora za područje tehničkih znanosti, polja strojarstvo, Akreditacijskoga savjeta Agencije za znanost i visoko obrazovanje, te sam sudjelovao u radu više tijela na razini Sveučilišta u Rijeci i na nacionalnoj razini. Osim na matičnom fakultetu, predavao sam na još četiri visokoobrazovne institucije u Rijeci i Puli“, prisjeća se profesor Križan pojedinih događaja iz svoje bogate znanstvene karijere.

Njegova veza s FSB-om započela je upisom na poslijediplomski studij na smjeru Metode mehaničkog proračuna konstrukcija 1975. godine: „U vrlo mi je lijepom sjećanju ostao kvartet profesora 'mehaničara' – Ivo Alfirević, koji je bio moj mentor, Ivan Heidl, Stjepan Jecić i Osman Muftić, te njihov odnos prema nama studentimaEksperimentalni dio svoje disertacije odradio sam u Laboratoriju za elemente strojeva FSB-a, uz veliku pomoć i podršku moga prijatelja i kolege s magistarskog studija Milana Opalića, koji je u to vrijeme već bio izvanredni profesor.“

Ističe kako je s kolegama na FSB-u često i uvijek uspješno surađivao te da s njima ima vrlo srdačne odnose. Prisjeća se brojnih zajedničkih suradnji – od sudjelovanja u različitim povjerenstvima FSB-a za izbore u zvanja i za ocjene magistarskih i doktorskih radova, do zajedničkih projekata. „S profesorom Mladenom Šercerom izdao sam udžbenik pod nazivom 'Konstruiranje polimernih proizvoda', a s kolegama sa Zavoda za konstruiranje radio sam na projektu Hrvatsko nazivlje strojnih elemenata, koji sam i vodio.“

Božidar Križan
Božidar Križan

Ipak, njegova ljubav prema glazbi, posebno onoj zabavnog karaktera, nikada ga nije napustila. Tijekom studija, a i jednu sezonu nakon diplome, nastupao je kao violinist na koncertima Simfonijskoga orkestra Narodnoga kazališta „Ivan Zajc“ u Rijeci. „S orkestrom sam bio i na turneji u Mađarskoj, a s opernim izvedbama išli smo u Italiju. Onda sam violinu zamijenio bas-gitarom, koju sam više godina svirao u zabavnim i rock sastavima.“ Osobito se prisjeća nastupa na festivalu Melodije Istre i Kvarnera, kao i sezone koju je proveo svirajući u orkestru HNK-a Ivana pl. Zajca u Rijeci, kada se izvodio mjuzikl Karolina Riječka Ljube Kuntarića. Vrlo je aktivan u Udruzi riječkih rokera šezdesetih „LP-Rock“, koja je osnovana 2014., a i dalje svira bas-gitaru na botelu Marina u riječkoj luci, gdje se priređuju plesne večeri.

Kada govori o svojoj suradnji s FSB-om, ističe organizaciju skupa o konstruiranju, koji je održan 1981., 1984. i 1988. godine. „Nažalost, održavanje ovoga skupa prekinuo je Domovinski rat, ali smo se ovoj ideji vratili ponovno 1996., kada je organizaciju preuzeo Tehnički fakultet u Rijeci.“

Profesor Križan rado se prisjeća svoje suradnje na organizaciji toga skupa s profesorom Aurelom Kostelićem. „U Opatiji je održan 4. skup KONSTRUIRANJE 96 / 4th Symposium DESIGN 96 i bio je prvi takve vrste nakon završetka rata. Nažalost, kao organizacijski tajnik morao sam preuzeti ulogu predsjednika skupa jer se u međuvremenu profesor Kostelić teško razbolio.“

Dvije godine poslije organizaciju je ponovo preuzeo FSB, sada pod nazivom DESIGN. „Godinama sudjelujem u programskim odborima DESIGNA i radujem se ovim suradnjama. Riječ je o sjajno organiziranom međunarodnom skupu, koji je kolega Dorian Marjanović doista podigao na svjetsku razinu.“

Božidar Križan Božidar Križan Božidar Križan

Prijava korisnika

Mrežna stranica koristi kolačiće (cookies). Kolačiće upotrebljavamo kako bismo personalizirali sadržaj i oglase, omogućili značajke društvenih medija i analizirali promet. Isto tako, podatke o vašoj upotrebi naše web-lokacije dijelimo s partnerima za društvene medije, oglašavanje i analizu, a oni ih mogu kombinirati s drugim podacima koje ste im pružili ili koje su prikupili dok ste upotrebljavali njihove usluge. Nastavkom korištenja naših internetskih stranica vi prihvaćate našu upotrebu kolačića. Polica privatnosti.